Fordul a szél: a magyar álláspont diadalmaskodott az ENSZ-ben
„Ez azt jelenti, hogy teret nyert a régóta hangoztatott álláspontunk” – fogalmazott Szijjártó Péter.
Kairó azért kéri a Biztonsági Tanács közbelépését, hogy újrainduljanak a tárgyalások arról a hatalmas gátról, amelyet Etiópia épített a Kék-Níluson a szudáni határ közelében.
„Egyiptom az ENSZ Biztonsági Tanácsának beavatkozását kéri, hogy újrainduljanak a tárgyalások arról a hatalmas gátról, amelyet Etiópia épített a Kék-Níluson a szudáni határ közelében” – közölte a kairói külügyminisztérium pénteken.
A mintegy négymilliárd dollárból épült, Nagy Etióp Reneszánsz Gát nevű vízerőmű két hét múlva kezdene működni, de az erről folytatott tárgyalások a napokban ismét megrekedtek. „Az Egyiptomi Arab Köztársaság a közelmúltban kezdődött, ám ismét megrekedt tárgyalások miatt döntött erről a lepésről, miután az etióp álláspont nem bizonyult kedvezőnek” – indokolta Kairó, hogy miért fordul az ENSZ BT-hez. A felek legutóbb június 9-én ültek tárgyalóasztalhoz, miután februárban Washingtonban nem sikerült megállapodniuk a gátról.
Etiópia az erőmű révén Afrika legjelentősebb energiaexportőrévé szeretne válni. Az édesvíz-szükségletét viszont szinte kizárólag a Nílusból kielégítő Egyiptom súlyos fenyegetésnek tartja a gátat, és azt szeretné elérni, hogy mielőtt működni kezd, Etiópia vállaljon garanciát arra, hogy az erőmű révén nem apasztja bizonyos szint alá a Nílus vízhozamát, illetve rögzítsék, hogy miként rendezzék az ezzel kapcsolatos jogvitákat.
(MTI)